Lainaan edellistä viestiäni: "Rolex kannattaa ehdottomasti ostaa, jos haluaa Rolexin ja taloudelliset edellytykset ovat kunnossa sen hankkimiseksi."Itsellä ei ole suunnitelmissa ostaa rollea käytetyn kellon kauppiaalta. Mutta eikö sellainen vähemmän haluttu vaikka teräsmalli kannattaisi jo periaatteessa ostaa ja maksaa siitä pari-kolme tonnia yli ovh:n. Kun uutta joutuu odottamaan kuitenkin sen muutaman vuoden ja hinnat nousee n. 10% vuodessa, ollaan jos ei nyt samoissa hinnoissa ja niin lähellä. Eikä ole mitään takeita, että uutta edes saa koskaan.
En näe harmaita kauppiaita ollenkaan pahana. Yhtään mekaanista kelloa, en elämäni aikana ole uutena ostanut. Kuvaamasi kauppa on taatusti järkevämpää kuin alkaa kasaamaan ostohistoriaa liikkeeseen uuden kellon toivossa. Osa malleista myös ehtii taatusti jäädä tuotannosta pois ennen jonon purkautumista. Trokarilta saat kellon heti ja tulee taatusti halvemmaks kuin ostella sälää sijanumeron nostamiseksi jonossa.
Se mistä varoitan on, että aina on olemassa riski että teet tappiota kellosi kanssa. Hinnat voivat laskea. Vaikka hinnat nousisi, varaudu minimissään siihen, että käteisostajat ovat kortilla. Saatat joutua flipissä ottamaa esimerkiksi noita Qristianin kuvaamia kammotuksia kuten Breitlingiä tai Omegaa
Kaveri myi juuri tässä markkinassa trokarille pienellä tappiolla Rolexin. Koki yhteistyön niin suoraviivaiseksi kauppiaan kanssa, että päätyi tähän ratkaisuun. Rahat oli heti tilillä ja neuvottelu oli suoraviivainen.
Viimeksi muokattu:

