Millaisten kellojen arvon voidaan olettaa nousevan?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja P
  • Aloitettu Aloitettu
Itsellä ei ole suunnitelmissa ostaa rollea käytetyn kellon kauppiaalta. Mutta eikö sellainen vähemmän haluttu vaikka teräsmalli kannattaisi jo periaatteessa ostaa ja maksaa siitä pari-kolme tonnia yli ovh:n. Kun uutta joutuu odottamaan kuitenkin sen muutaman vuoden ja hinnat nousee n. 10% vuodessa, ollaan jos ei nyt samoissa hinnoissa ja niin lähellä. Eikä ole mitään takeita, että uutta edes saa koskaan.
Lainaan edellistä viestiäni: "Rolex kannattaa ehdottomasti ostaa, jos haluaa Rolexin ja taloudelliset edellytykset ovat kunnossa sen hankkimiseksi."

En näe harmaita kauppiaita ollenkaan pahana. Yhtään mekaanista kelloa, en elämäni aikana ole uutena ostanut. Kuvaamasi kauppa on taatusti järkevämpää kuin alkaa kasaamaan ostohistoriaa liikkeeseen uuden kellon toivossa. Osa malleista myös ehtii taatusti jäädä tuotannosta pois ennen jonon purkautumista. Trokarilta saat kellon heti ja tulee taatusti halvemmaks kuin ostella sälää sijanumeron nostamiseksi jonossa.

Se mistä varoitan on, että aina on olemassa riski että teet tappiota kellosi kanssa. Hinnat voivat laskea. Vaikka hinnat nousisi, varaudu minimissään siihen, että käteisostajat ovat kortilla. Saatat joutua flipissä ottamaa esimerkiksi noita Qristianin kuvaamia kammotuksia kuten Breitlingiä tai Omegaa ;) Matkassa myös jos jonkinlaista renkaan potkiaa suorassa kaupassa. Eli myyntiprosessissa saattaa mennä omaa aikaa ja homma ei aina mene kuin suunniteltu.

Kaveri myi juuri tässä markkinassa trokarille pienellä tappiolla Rolexin. Koki yhteistyön niin suoraviivaiseksi kauppiaan kanssa, että päätyi tähän ratkaisuun. Rahat oli heti tilillä ja neuvottelu oli suoraviivainen.
 
Viimeksi muokattu:
Tähän on tultu, että kellot on usein järkevää ostaa käytettynä. Olen ostanut kelloja uutena, silloin kun omegasta, tudorista tai muusta sai 20-30 % alennusta. Nykyisin em merkeistä ei taida tuollaista alea saada. En tiedä saako muistakaan arvokelloista. Myös Rolex pitää ostaa käytettynä, muuten sitä ei ole saatavana.
 
Viimeksi muokattu:
Kellofirmat haluavat kasvattaa bisnestään: myydä enemmän kelloja ja/tai paremmalla katteella. Yksi tapa on ohjata asiakkaita teräksestä jalometalleihin. Toinen tapa on tehdä fanikeräilijäkuntaa kiinnostavia rajoitettuja erikoismalleja.
Kumpikaan tapa ei kuitenkaan saa aikaiseksi kellojen muuttumista laajemmin sijoituksiksi.

Lähes miljoonan kellon vuosituotannolla terässporttirolexeja on aikamoinen määrä jossain kassakaapeissa odottamassa ja lisää tulee koko ajan. Itse miettisin sijoitukset sijoituksina (hajauttaa vaikka ylimääräisen rahan osakkeisiin, bitcoineihin, metsään, asuntoihin) ja kellot elämän mukavuutta lisäävänä kulueränä.
 
Tämä keskustelu taisi alkaa siitä, minkä kellon arvon voi odottaa nousevan. Sellaisia kelloja, joissa hinta nousee, on olemassa markkinoilla. Jos sellaisen saa, tämän hetken näkemys yleisesti on, että arvo voi ainakin säilyä, jopa nousta. Tulevasta ei tiedä. Uusien kellojen hinnat ovat nousseet vuosi vuodelta ja vaikuttaa se myös joidenkin käytettyjen mallien markkinaan.

Osakkeet, asunnot tai metsät sijoituksena ovat hyvin perinteisiä sijoituskohteita. Joku varautuu eläkepäiviin, toinen taloudelliseen riippumattomuuteen venhempana, kuka mihinkin. Puhutaanko, että em. asioihin sijoittaminen olisi jollekin harrastus. Rannekelloja yleensä harrastetaan. Keskustelu arvokelloista arvonsa pitävänä asiana tai että niistä voisi saada enemmän kuin on ostaessa maksanut, on lisääntynyt kellobuumin mukana. Tämä ei ole sijoittamista perinteisessä mielessä, mutta eikö se ole ihan hyvä ja mieltä lämmittävä lisä, jos käy niin, ettei harrastuksen arvo ainakaan laske. Miksi se ei voisi olla yksi syy hankkia arvokello, jos siitä muuten pitää. Hinta toki realisoituu kelloa myydessä ja se myynti, kuten jo edellä todettiin, on oma taiteen lajinsa.
 

Mainos

Viimeisimmät keskustelut

Jäseniä paikalla

Foorumin tilastot

Keskustelut
15 418
Viestit
69 567
Jäsenet
7 715
Uusin jäsen
TerhiRyhanen

Kellofoorumin luotettavan palvelinalustan toimittaa XetNET – Webhotelli ja virtuaalipalvelimet
Back
Ylös