Huollon tarpeen määrittäminen softalla

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jarp
  • Aloitettu Aloitettu

jarp

Uusi jäsen
Liittynyt
3.8.2013
Viestit
18
Morjensta,

Tulipa tuossa vastaan toisella foorumilla ensimmäinen oikeasti toimiva softa, jolla pystyy vähän mittailemaan mekaanisen kellon toimintaa (http://forums.watchuseek.com/f6/open-source-timing-software-2542874-4.html). Aiemmin kokeilemani eivät ole toimineet ainakaan normaalilla mikrofonilla, vaan taustaäänet ovat sotkeneet mittaukset täysin. Nyt kun sitten ostin käytettynä 16 vuotta vanhan Speedmasterin, jonka huoltohistoria on täysin tuntematon, niin tuli vaan mieleen, että missä määrin tällaisilla mittaustuloksilla voi määrittää kellon huollontarpeen, osaako kukaan kelloseppä tai valistunut harrastaja valaista asiaa?

Alla ostamani speedyn mittaustulokset (klikkaamalla isommaksi):



Mitä tulokset sanovat esim tästä yksilöstä? Ostin itseasiassa kellon kellosepältä ja olisin maksanut silmiä räpäyttämättä myös huollon, mutta seppä sanoi, ettei huollolle ole tarvetta heilahduskulman ollessa yli 270 astetta, vaikkei huoltohistoriasta sinänsä tiennytkään. Myös tästä itse mittaamastani graafistahan käy ilmi, että heilahduskulma todellakin on yli 270 astetta ja ns. "beat error" on oikein hyvä. Muuten ei olisi mitään ongelmaa, mutta kello kyllä edistää aika tavalla. Kuvassa näkyä 11 sekuntia on JUURI JA JUURI Omegan speksien sisällä, mutta muissa asennoissa edistäminen karkaa kaksinkertaiseksi. Todellisessa elämässä en tiedä paljonko edistää, ranneaikaa ei ole ollut vielä tarpeeksi.

Tämän lisäksi graafi (onko tälle joku oikea nimi?) ei ole suora, vaan vaeltelee eestaas, samoin nuo konkreettiset lukemat vaeltelevat hitaasti välillä +7s/d ... +15s/d, 0.0ms - 0.4ms ja 270 astetta - 310 astetta. Mutta minun tietämys ei riitä analysoimaan, että onko tämä normaalia vai kertooko huollon tarpeesta, vaiko onko tässä nimenomaisessa softassa mittausepätarkkuutta. Tosin juuri huolletulle Seamasterille piirtää oikein nättiä suoraa viivaa.

Anyways, mielenkiintoinen softa ja kertonee jotain kellon kunnosta, mutta mitä mieltä raatii, pystyykö tällä saamaan mitään merkittävää tietoa huollon tarpeesta ja jos pystyy, niin mitä kertoo esim. tästä speedystä?
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Mielenkiintoinen softa. En tosin osaa sanoa sen tarkemmin tuosta kellosta, mutta ohessa artikkeli jonka suosittelen lukemaan. Al on palstoilla ylistetty Omega seppä ja on huoltanut valtavan määrän mm Speedmastereita.
Artikkeli on siis kellosepän mielipide kellon huollosta.
http://forums.watchuseek.com/f20/how-often-service-watch-watchmakers-view-789280.html
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Kiitokset, luetaanpas. Tarkkasilmäiset muuten havaitsenevat että minulla on tuossa graafissani lift angle väärin, mutta parin asteen virhe eri ei onneksi vaikuta lopputulokseen merkittävästi (Speedmasterin lift angle lienee 50 astetta ja tuossa oli 52 astetta).

Vartailuna muuten juuri huolletun Seamaster Bondin vastaava mittaus:



Graafi ei vaeltele vaan on aivan suora ja 0s/d on juurikin se miten tarkaksi seppä kellon oikeastikin sai (no oikeassa elämässä menee +1s/d toki koska kello on eri asennoissa). Samoin heilahduskulma on 300 astetetta, joten ero huoltamattomaan speedyyn on havaittava...
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Speedmasterin amplitudin pitäisi tosiaan olla noin 270-300 välillä. Omega mittaa kolmessa asennossa ei COSC kellot. Taulu ylös, kruunu alas, kruunu vasemmalle.
Tuttu kelloseppä sanoi että testi pitäisi tehdä täyteen vedetyllä kellolla ja odottaa 30 min ennen kuin tekee testit.
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Käyntinopeuden aaltoiluun voi olla monta syytä. Jos vaeltelu on pientä, ei yleensä syytä huoleen. Isommat vaeltelut kertoo sitten jostain ongelmasta, liasta rattaissa, viisarin osumisesta johonkin, voitelun pettämisestä, kulumista jne. Kokemus opettaa millaista vaeltelua kellot tyypillisesti tekevät. Uudet hyvälaatuiset koneistot tuottavat melko kaunista suoraa, mutta sekin riippuu millaista skaalaa kuvaajissa käyttää ja minkälaatuinen kello on kyseessä.

Amplitudi on helpoin pika-arvio koneiston huollon tarpeesta, mutta tulos pitää suhteuttaa koneiston normaaliin amplitudiin. Ainakin useat Seikot tai vaikkapa Raketat käyvät hyvässä kunnossa n. 250 asteen heilahduskulmalla, kun taas useimmat sveitsiläiset käyvät yli 300 asteella.

Pieni tiheä aaltoilu kuvaajassa voi olla ohjelman asetuksista ja mittaustavasta riippuvainen, mutta ei ole yleensä niin merkittävä tulosten kannalta. Se voi tosin myös riippua koneiston laadusta, käytirattaan hammastuksesta jne.

Tuollaiset softat, joissa pääsee tuloksia paremmin näkemään, antavat mielenkiintoisia eroja eri koneistoille. Itse olen käyttänyt omatekoista softaa juuri sen vuoksi etten aikoinaan löytänyt sellaista jossa tuloksia pääsee tarkemmin analysoimaan ja mahdollista virhetoiminnan syitä etsimään.

Noin siistien kuvaajien saaminen tavallisilla mikrofoneilla on jo kunnioitettavaa. Itse käytän halpaa pietsoelementtiä kontaktimikrofonina. Se ei ole niin herkkä taustahälylle, kunhan pöytää ei kolistele.
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Ai niin, unohdin laittaa tämän linkin. Siinä näkyy muutamia esimerkkejä mitä kuvaajista voi nähdä. Joskus myös kuuntelu hidastettuna kuulokkeilla voi valaista asiaa.

http://www.witschi.com/assets/files/sheets/Witschi%20Training%20Course.pdf
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Aivan loistava ketju ja varsin toimivan tuntuinen ohjelma, kiitokset tästä! Itselläni käytössä itse tehty mittamikrofoni kaiuttimien taajusvasteiden mittaamiseen, sekä itse tehty esivahvistin. Noilla laitteilla ainakin piirtää helposti järkevän näköistä käppyrää, eikä arvot vaeltele pahasti.

Lisää neuvoja tämän ketjun sovelluksen graafien tulkintaan yhä kaivataan!
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Jatkokokeiluja... Vaikka erillinen mikrofoni toimikin hyvin tuolla nimenomaisella softalla, alkoi hipihiljaa oleminen mittauksien aikana ärsyttämään. Lisäksi eri asennoissa mittaaminen oli haastavaa, joten kokeilin tilata kiinasta euron clip-on piezo mikrofonin ja kas:

index.php


index.php


Täysin virheetön mittaus vaikka laulaisi hoosiannaa vieressä. Satunnaiset hutit ovat lähinnä naapureiden niin kovia kolisteluita, että talon rakenteita pitkin välittyy äänet.

Mutta kuten ounastelinkin, ei homma täysin ongelmatonta ollut... Läppärin mikrofoni-sisääntulo on niin kohinainen, ettei tuon euron piezon signaalitasot riittäneet kuulumaan kohinan yli mitattavasti. Erillinen laadukas USB-äänikortti toimi, joskin siinäkin piti vääntää asetukset 24 bit / 192kHz ennen kuin alkoi toimimaan (ei sillä että enemmän bittejä ja korkeampi samplaustaajuus sinänsä mitään vaikuttaa, mutta tuossa nimenomaisessa kortissa on vähemmän kohinaa ko. asetuksilla). Lisäksi irroitin klipsissä olunperin olleen paksun kumityynyn, se tuntui nostavan signaalitasoja vielä ihan himpun verran, tosin jälkikäteen arvostellen pieni kumityyny olisi paikallaan jos esim. hesaliittia vasten erehtyy muovin laittamaan niin voipa vaikka naarmuttaakkin.

Erillinen esivahvistin ratkaisisi tietenkin ongelman.
 

Liitteet

  • 2015-12-15 19.28.31.webp
    2015-12-15 19.28.31.webp
    29 KB · Katsottu: 672
  • speedygraph2.webp
    speedygraph2.webp
    39,5 KB · Katsottu: 666
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Näppärän oloinen mikrofoni tähän tarkoitukseen! Vielä kun olisi ihan plug & play -ratkaisu niin tulisi kyllä hankittua moinen.
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Tuo näyttää kätevämmältä mikrofonilta klipseineen kuin ilman kiinnitystä oleva.
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Hmm en enää meinaa saada kunnon amplitudia tg:llä omasta Speedmasteristani ja kun kuuntelen piezo-mikillä tehtyä nauhoitusta, minusta kellosta lähtee ylimääräinen kling-kling-kling tietyissä asennoissa... Tsekatkaas tää:

https://www.dropbox.com/s/tavp9t1nz2cbp6t/speedynoise.mp3?dl=0

15 sekunnion jälkeen alkaa kling-klingiä kuulumana kun pyörittelen kelloa käsissä. Ihan kun jousi hakkaisi toisessa äärilaidassaan johonkin. Mitäpä sanotte, huoltoon...?
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

jarp sanoi:
Hmm en enää meinaa saada kunnon amplitudia tg:llä omasta Speedmasteristani ja kun kuuntelen piezo-mikillä tehtyä nauhoitusta, minusta kellosta lähtee ylimääräinen kling-kling-kling tietyissä asennoissa... Tsekatkaas tää:

https://www.dropbox.com/s/tavp9t1nz2cbp6t/speedynoise.mp3?dl=0

15 sekunnion jälkeen alkaa kling-klingiä kuulumana kun pyörittelen kelloa käsissä. Ihan kun jousi hakkaisi toisessa äärilaidassaan johonkin. Mitäpä sanotte, huoltoon...?

Kuinka kauan on viimmeisestä huollosta aikaa? Tuosta äänestä en osaa sanoa että mistä se mahtaisi kuulua, mutta vaikuttanee ainakin mun mielestä tutkimisen arvoiselta. Varsinkin kun kellon asento vaikuttaa sen esiitymiseen.
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Juzzi77 sanoi:
Kuinka kauan on viimmeisestä huollosta aikaa? Tuosta äänestä en osaa sanoa että mistä se mahtaisi kuulua, mutta vaikuttanee ainakin mun mielestä tutkimisen arvoiselta. Varsinkin kun kellon asento vaikuttaa sen esiitymiseen.

Ei ole tietoa ikävä kyllä. Ostin tosiaan kellosepältä joka sanoi ettei tarvitse huoltaa koska amplitudi on yli 270 astetta, mutta ei tiennyt huolloista (oli ostanut jostain itse). Netistä googlettelemalla löytyi muutamia kysymyksiä samasta aiheesta, mutta ei tietoa mistä mahtaisi johtua.

Olisi tietty pitänyt huollattaa samantien just in case, mutta luotin seppään kun sanoi ettei tarvetta. Nyt on neuroottiset tärinät että kello kuluu pahast ;)

Ps. Ääni kuuluu myös kun painaa korvan pleksiin ja kääntelee kelloa, mites muiden speedyt, kuuluuko soivaa ääntä joissain asennoissa?
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Käytin sepällä ihmeteltävänä. Vissiin liipotin(tms?) ei ollut ihan keskellä, epäili, että on saanut kolauksen tms. Seppä sääti kelloa hetken ja kilinät hävisi, ei siellä kuulemma sinänsä mitään vikaa ollut, erinomaisessa kunnossa sanoi koneiston olevan... Samalla rukkasi käyntiä hieman ja aika hyvältä näyttää ottaen huomioon ettei kuitenkaan ole kronometri kyseessä:



Täytyy tosin myöntää että ihan noin hyviin lukuihin ei pääse oikeassa elämässä, mutta hyvin joka tapauksessa 15 vuotta vanhalle koneistolle...
 
Vs: Huollon tarpeen määrittäminen softalla

Tuollainen kling-ääni voi kuulua ja sen voi kuulla ihan paljain korvin, kun kallistelee kelloa kädessä edes takaisin (taulu ylös-alas).
Tämä johtuu liipottimen päittäisvälyksestä (end shake) ja liipotin siellä kilahtelee päätykiviin. Tämä on vaaratonta.
 

Mainos

Viimeisimmät keskustelut

Jäseniä paikalla

Ei jäseniä paikalla juuri nyt.

Foorumin tilastot

Keskustelut
15 227
Viestit
69 099
Jäsenet
7 624
Uusin jäsen
skoda99
Kellofoorumin luotettavan palvelinalustan toimittaa XetNET – Webhotelli ja virtuaalipalvelimet
Back
Ylös