Ensimmäistä kelloa ostamassa

villesep

Uusi jäsen
Liittynyt
8.12.2016
Viestit
1
Kuvittelin aina pärjääväni kännykän kellolla, mutta niin se vain kävi kuumottelemaan rannekellon osto. Tuossa männä päivänä näin Kickstarter-projektin mainoksen (https://www.kickstarter.com/projects/2050848594/redefining-italian-luxury-watches-filippo-loreti). Ihan kivan näköisiä olivat ja meinasin jo pistää tilaukseen, mutta kommentit tuon ja aiemman projektin takaajilta saivat mielen muuttumaan. Lisäksi kellon saisi vasta joskus ensi vuoden puolella.

Suomalaisia verkkokauppoja siis selaamaan, ja sieltä löytyikin tuommoinen Seiko: https://www.kultatahti.fi/tuote/seiko-automatic-ssa233k1/SSA233K1/
image_view.php


Hintaa tuolle jäisi ~300€. Omaan silmään ihan pätevän näköinen. Rannekelloistahan en tiedä juuri mitään, mutta mitä nyt vähän opiskelin niin automaattikoneisto etenkin kiinnostaa.

Sanokaas nyt viisaammat, onko jotain syitä miksi tuo pitäisi jättää ostamatta? Ylipäätään vinkit, mitä ummikon pitäisi ottaa huomioon esim. tuon automaatin suhteen ovat tervetulleita.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Seikon perushyvä kello, johon et takuulla pety. Jos tuo miellyttää, niin ostonappi pohjaan vaan.

Täältä saat sen halvemmalla:
http://www.keskisenkello.fi/tuotteet/seiko-automatic-ssa233k1
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Oivallinen valinta ensikelloksi.

Itse antaisin vinkiksi kellon sovittamisen fyysisesti ennen ostoa.
Näin varmistut, että kello tuntuu miellyttävältä juuri sinun ranteessasi.
Sovittaessa voi käydä myös niin, että jokin muu malli tuntuukin
enemmän omalta. Nettiostokset ovat helpompia kun on kokemusta enemmän,
tässä vaiheessa kellon mitat kertovat jo enemmän, miltä se ranteessa
todennäköisesti tuntuu.

Seiko merkkinä on mielestäni paras lähestymiskulma uuteen harrastukseen, joka ranteessa kehtaa näyttäytyä missä tahansa.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Sanoisin että Seiko on paras valinta tässä hintatasossa! Jotenkin noi kickstarter kellot ei oikein lämmitä, merkeillä ei ole minkäänlaista historiaa ja koneistot on lainattu jostain. Sekä mistä tietää miten pitkään tollainen yritys pysyy pystyssä.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Ja huomionarvoista on sekin, että Seikossa on hyvä jälkimarkkina ja omiaan saa takuulla paremmin pois kuin uusissa merkeissä.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Uutena käyttäjänä en tiedä laitanko kysymykseni oikeaan ketjuun, mutta olen ostamassa Rolexin no-date Subbaria (ref.114060). Oletan, että täältä löytyy ihmisiä, jotka ovat tilanneet kelloja netin kautta. Olen ollut nyt sähköpostitse yhteydessä Brittifirmaan (Guardian of Time), josta olen saanut pariin kysymysten täyteiseen viestiini välittömän ja ihan asiallisen vastauksen. Firman löysin Chrono24 kautta, jossa se on ollut Trusted seller since 2015 ja myytyjä kelloja Trusted Checkoutin kautta 43kpl. Haluaisin kuitenkin kuulla, onko täällä kenelläkään tietoa kyseisestä firmasta ja kannattaako näin isoa investointia ylipäätään tehdä ilman vierailua kivijalkaan? Mitä asioita tässä tulisi vielä ottaa huomioon?

https://guardianoftime.co.uk/brands-rolex-oysterperpetual-submariner-114060-16

Thanks for your interest.
The watch is available, it is totally unworn and comes with its original box and original certificate (5 year international warranty by manufacturer).

We are using courier companies like FEDEX, DHL, UPS, TNT and in some cases, we are shipping watches to clients with armoured trucks.

Final price including delivery with full insurance is 6130€

Be aware that the earliest shipment can be done at the 2nd week of January 2017 due to the holiday season.

Please let us know if you are interested further.

Regards
David

Guardian Of Time

We have several pieces available at the stock right now.

Since these are unworn watches, we are not able to accept returns due to the watch being used condition after your purchase.

We won't be able to reserve the watch without a downpayment.

Regards
David

Guardian Of Time
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Näyttää normi grey market horrorilta. Itse ostaisin kotimaiselta AD:ltä.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Näiden juuri avattujen firmojen (selitysten) kanssa käy kaupankäynti ainakin hermoille loputtomasti.

Esim. Sepän Viisarin rollo-hylly on myös melko kattava.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Joo, Sepän Viisari ja muut suomalaiset tsekattu läpi, mutta ei missään ole uutta subia. Tai sit saa jonottaa kuukausia ja pulittaa tonnin enemmän. Tuo firma ei kyllä vakuuta, koska edes Google ei tunnista tuota ja ehkäpä vielä epäilyttävämpää on se, että Rolloja ja muita laatukelloja on kaikkia useita kappaleita varastossa ::)
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Guardian of time ltd. on perustettu elokuun lopussa. Se sijaitsee samassa osoitteessa kuin esim. yllätyspyllätys postilaatikoita vuokraava Mailboxes ETC. josta voit vaikka vuokrata firmallesi virtuaalisen osoitteen. Samassa talossa on myös kerrostalokämppiä, pesula ja polkupyöräkauppa. Se on jo kerran muuttanut (tai siis rekisteriin ilmoitettu osoite on muuttanut), vanha oli paikassa, jossa katutasossa on korukauppa ja ylempänä muutama vuokrakonttori. Firman omistaja on ruotsin kansalainen mutta hänen nimensä viittaa vähän johonkin etelämmäs (Davut Sö?üt). Firmalla on sadoilla tonneilla kelloja myytävänä ja on jo myynyt 43 kelloa. Rahoitus on ainakin kunnossa, tosin mulle tulee mieleen parikin juttua miten tommonen business "pyörii" ja mitä rahoja siinä "putsataan". Toinen mahis on, että yksin tai kaverien kanssa on tehty 43 virtuaalikauppaa ja nyt muutaman kk. sisään rahastetaan muutama kymppi tai satku sisään ennen kuin tili saadaan kiinni? Mutta, voihan olla kyseessä joku prinssikin, joka pyörittää perintörahoillaan harrastebusinesta. ;) Luulisi tosin, että webbisivulle saisi kaikki linkit toimimaan ja ihan kunnon yhteystiedotkin laitettua.

En ehkä lähettäisi tonne kovin montaa euroa vaan antaisin firman pyöriä muutamia vuosia ja seuraisin asiakkaiden kokemuksia. Ehkä esittäisin myös kysymyksiä kansainvälisillä foorumeilla.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Kiitos paljon. Samoihin asioihin kiinnitin itsekin huomiota. En tosin osoitteen puolesta noin laajasti. :goodjob Tämän firman jätän väliin ja lähden heittämään koukkuja muualle. Kellokonttoriin laitoin kyselyä, mutta heidän hintatasostaan ja Rolle-saatavuudesta ei ole mitään aavistusta.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Sori että jankkaan mutta ihan suomalaiselta jälleenmyyjältä saat tuon kyseisen Rolexin toimivalla 5 vuoden takuulla ja et montaa satasta enemmän joudu maksamaan. Menet vain rohkeasti kysymään tarjouksia. Eikä mene rahat hämärämiehille.

Kellokonttori vaikuttaa yhden hengen firmalta joka on aina riski vaikka henkilö olisi kuinka luotettava. Kaikella kunnioituksella liikettä kohtaan.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Ehdotuksia, mihin kannattaisi olla yhteydessä?
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

spud3 sanoi:
Ehdotuksia, mihin kannattaisi olla yhteydessä?

https://www.rolex.com/rolex-dealers/dealer-locator.html
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

kuoris sanoi:
Sori että jankkaan mutta ihan suomalaiselta jälleenmyyjältä saat tuon kyseisen Rolexin toimivalla 5 vuoden takuulla ja et montaa satasta enemmän joudu maksamaan. Menet vain rohkeasti kysymään tarjouksia. Eikä mene rahat hämärämiehille.

Kellokonttori vaikuttaa yhden hengen firmalta joka on aina riski vaikka henkilö olisi kuinka luotettava. Kaikella kunnioituksella liikettä kohtaan.

Kellokonttori on superluotettava, vaikka onkin yhden hengen liike.

Yhden hengen organisaatioissa toki aina riskinsä jatkuvuudelle mutta se on silloin marginaalinen, kun on paperit kunnossa ja paikallinen laajasti tunnettu toimija.

Mieluummin myös ostan Sepän Viisarilta parivuotisen kellon kuin otan riskin koijareiden kanssa, joilla on muka hyllyssä tonnin liian halpoja käyttämättömiä kelloja "useita".

Kelloyksilöiden perään voi riskejä ottaa mutta standardituotteiden perässä mieluummin lentää paikan päälle parilla sadalla.

Itse olen tehnyt kauppaa brittikoijareiden (sveitsiläinen ja ranskalainen swaggy-pari) samanlaisella firmalla kuin tässä kuvattu, koska heillä oli haluamani kelloyksilö ja arvostivat vaihdokkiani. En silti toiste vastaavaa tee, hermot oli rasitettuna heidän huonosta viestinnästään aika pahasti.

Olisin itse lentänyt paikan päälle mutta ei ollut vapaapäiviä ja heidän kanssaan oli viestintä niin kehnoa, että epäilin menevän säätämiseksi se tapaaminenkin postilaatikkoyrityksen kanssa.

Sen sijaan Kellokonttorin, Ranneajan, Kelloneuvoksen tai Kronometrin kanssa onnistuu tapaaminen takuuvarmasti ja joustavasti. Ja Kellokonttorilla sekä Sepän Viisarilla on myös liiketila.

Jos ulkomailta koijarien kanssa tekee kauppaa, ehdottomasti paypal tai luottokortti, jolloin voi todnäk onnistua peruuttamaan kaupat, jos tulisi huijatuksi. Ja niitä taustoja ei voi liikaa tutkia.

--

Uusia Rolexeja ovat monet hakeneet Lahdesta tai Vaasasta suoraan hyllystä.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Kuten 'arbit' tuossa jo mainitsikin (kiitokset siitä!), niin meiltä kotimaisilta käytettyjen myyjiltä itseni mukaan lukien (edustan yritystäni Ranneaika.com:ia) saat varmasti luotettavaa palvelua sekä tapaamiset kasvokkain on myös toteutettavissa. Minulla ei valitettavasti ole 114060 tähän hätään tarjota, mutta GMT-Master II löytyisi suoraan hyllystä: https://ranneaika.com/ra61215 - laita 'spud3' mailia jos kiinnostuit, [email protected] =)
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Jos Rollen kysyjä on kuka luulen sen olevan, ollaankin jo oltu mailitse yhteydessä. Saatavuus max. kaksi viikkoa, todennäköisesti nopeammin.

Kuorikselle tiedoksi, että liikevaihto on pari miljoonaa ja teen tätä ihan työkseni.
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Taidanpa sittenkin tiukan tuumailun jälkeen kallistua uudistettuun Explorer 214270 -malliin :drool Mistä vaan Suomen markkinoilta löytäisi?
 
Vs: Ensimmäistä kelloa ostamassa

Päänsisäinen miekkailu ensimmäisestä kellosta on alkanut. Käytännön sijoitus olisi siinä 600-800€. Ajatukset on muuttuneet tässä muutaman viikon aikana jokusen kerran. Mutta luulen, että ainakin toistaseksi olen rajannut tyylin suurinpiirtein seuraaviin vaihtoehtoihin:
-Certina DS Action Diver's Watch Automatic C013.407.11.041.00
-Cristopher Ward C60 Trident Pro Automatic
-Seiko 5 (edellisiä selvästi halvempi)
-Certina DS-8 Chrono Moon Phase C033.450.16.031.00 (kvartsi)
-TISSOT V8 (T106.417.11.031.00) (kvartsi)

Näön puolesta Certinan Moon Phase on mielestäni todella miellyttävä, mutta kuinka "väärin" on maksaa 790€ (lähtöhinta) kvartsikellosta. Noin Status-mielessä, ja ehkä jopa jälleen myynnin kannaltakin. Any thoughs?
 

Mainos

Viimeisimmät keskustelut

Jäseniä paikalla

Foorumin tilastot

Keskustelut
15 418
Viestit
69 567
Jäsenet
7 715
Uusin jäsen
TerhiRyhanen

Kellofoorumin luotettavan palvelinalustan toimittaa XetNET – Webhotelli ja virtuaalipalvelimet
Back
Ylös